Kırkayak İlaçlama

Ölüme neden olabilecek zehirli canlılar arasında bulunan kırkayaklar, ilaçlama yapılmadan yok edilmesi mümkün olmayan canlılar arasında yer alır. Kırkayak, uzunlukları 4-10 cm arası olabilen, 11-13 halkalı, vücudu kıl demetleriyle kaplı, içlerinde çok küçük ve yumuşak yapılı kırkayak türleri de olan canlılardır. Kırkayağın 7000’den fazla türü vardır. Kırkayağın başında bir çift anten bulunur. Bazılarında türlerinde göz bulunmaz. Antenleri çok hassas koku alma yeteneğine sahiptir. İç yapısı çıyana benzeyen bu haşereler çıyan kadar zehirli olmamakla birlikte bazı türleri ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir.

Kırkayak otçul, çıyan etçil beslenir. Kırkayağın türüne göre ayak sayısında değişiklik olur. Çok ayaklı olmalarına rağmen her iki tür de yavaş hareket eder. Kapalı alanlarda ciddi sorun teşkil eden ve yaşamsal tehlike yaratabilen bu canlılardan kurtulmak için çıyan ya da kırkayak ilaçlama yaptırmak şarttır. Kırkayağın yaklaşık 115 çift ayağı vardır, çıyanda türüne göre 15 çift ve 173 çift ayak bulunabilir. Kırkayağın her vücut bölmesinde 2 çift ayak vardır ve özel bir solunum(trake) sistemi bulunur. Ilıman ve sıcak iklim hayvanıdır. Rengi genel olarak kahverengi olur. Kırkayak genellikle gündüz vaktini dinlenerek geçirir. Taş ve yaprak altı gibi nemli yerler ideal dinlenme alanlarıdır. Kırkayak genel olarak çürümüş bitki yemeyi sever. Kırkayak taze bitkilerin kök ve yapraklarını kemirerek çürümeye neden olur. Çiçeklerde çok görülür. İnsan ve hayvan dışkısı yer parazit ve tenya taşır.

Kırkayak yemiş olduğu bağırsak tenyalarının yumurtalarını sindiremez dışarı atar. Dolayısıyla dolaştığı alanlarda bakteri ve mikropların çok hızlı şekilde yayılmasına neden olan bu haşereleri yok etmek için kırkayak ilaçlaması yaptırmak şarttır. Yumurtlama yöntemi ile üreme yapar. Dişi kırkayak tarafından toprak altında korunan yumurtalar 12-15 günde çatlar ve yavrular yumurtadan çıkar. Ölene kadar birkaç defa deri değiştirir. Kırkayağın her deri değiştirmesinde bedeninde 1 halkası artar. Yumurtadan çıkan kırkayak larvası 1 yılda ergin kırkayak olur. Kırkayağın derisi antibiyotik etkili ve pis kokuludur. İri olan kırkayak insan derisine dokunduğunda tahrişe neden olabilir. Kırkayak korktuğunda veya tehlike anında kendini yere atar ve kıvrılır. Bina içerisinde; bodrumda, katlarda ve evlerin balkonlarında; bina dışında ise rutubetli yerlerde, yaprak altı ve gübrelik yerlerde yaşarlar.

Kırkayak ilaçlama işlemi için genelde sıvı haşere ilaçları kullanılır. Bireysel yöntemler ile uygulanmamalı ve bu canlılardan kurtulmak için sağlık bakanlığı onayına sahip olan profesyonel böcek ilaçlama şirketlerine başvurulmalıdır.

Güzel İzmir İlaçlama firması olarak kırkayak ilaçlama işlemi uzman ekibimiz tarafından kontrollü olarak yapılmaktadır.

Kırkayaklar bahçede veya saksıda yetişen bitkilerin köklerini, soğanlarını ve sürgülerini kemirerek zarar verirler. Kırkayak görülen ortam neresi olursa olsun bilinçli bir uygulama ile kırkayak ilaçlama işlemi yapılmalıdır. Basit ilaçlar ile yapılan amatörce uygulamalar hiçbir haşere türü üzerinde etkili sonuç vermez. Çünkü her haşere türünün ilaca karşı direnci farklılık gösterir. İlaçlama firmaları haşereler üzerinde kullandıkları ilaçları çevresel faktörlere ve haşere direncine göre etki edecek şekilde seçerler ve uygularlar. Kırkayak ilaçlama işleminde kokulu sıvı ilaçlar püskürtme yöntemi ile uygulanmaktadır. Bu uygulama esnasında kapalı ortamlarda bazı önemli güvenlik önlemleri alınmalıdır ve ilacı uygulamak için profesyonel ekipmanlar kullanılır. Güzel İzmir İlaçlama firması tarafından yapılan kırkayak ilaçlama işlemi en sağlıklı ve etkili sonucu sağlayacaktır.