Bir ev, işyeri, AVM veya depo gibi mekanlarda fare ilaçlama ve fare kontrol yöntemleri farklılık gösterebilir. Ancak ortak olan nokta mekan içlerinde veya çevresinde meydana gelebilecek fare istilası her zaman son derece tahrip edici olur. Farklı yuvalama ve beslenme davranışlarına sahip fare türü olduğu bilinmektedir, ancak istilalar genelde bahçelerde ve ev içlerinde meydana gelir.

Farelerden Kurtulma Yolları

Çekiciler, sıçanları tuzaklara çekmek için kullanılabilir. Tutkal ve klasik çıtçıt tuzakları satın alınabilir, ancak bunlar fare biyolojisi ve alışkanlıklarının anlaşılmasını içererek, uygun şekilde yerleştirildiğinde etkilidir. Yemler ticari olarak mevcut olmasına rağmen, doğru kullanılmadığı takdirde insanlara ve evcil hayvanlara zarar verir. Fareler hızla çoğaldıkları için istilanın yok edilmesi son derece zor olabilir. Bu yüzden fare istilası yaşayan herkesin muayene, danışma ve kişiye özel bir çözüm için yerel haşere kontrol yönetimi uzmanına başvurması önerilir.

En etkili fare kovucu yöntem temizliktir. Çoğu fare kendileri için mevcut olan herhangi bir yemeği tüketebilir. Güvenli bir besin kaynağı bulan fareler, yakınlarda yuvalanır ve popülasyonlar hızlı bir şekilde büyür. Buna engel olmak için çöpler sıkıca kapatılmış kaplarda saklanmalı ve düzenli olarak atılmalıdır. Fare popülasyonlarını caydırmak için kovucular da kullanılabilir. Hem doğal hem de kimyasal bazlı kovucular ticari olarak temin edilebilir ve etkinlik bakımından değişkenlik gösterebilir. Okaliptüs, pelin ve nane gibi bazı bitkilerin kokuları fareler için çekici değildir. Bununla birlikte, bunlar genellikle fareleri kovmada az miktarda etkilidir. Ses bazlı kovucular, insanlar tarafından tanınması için çok yüksek bir ses yayabilir. Bu seslerin, fareleri rahatsız ettiği ve etraflarındaki alanı istila etmelerini önlediği düşünülür. Bununla birlikte, ses bazlı kovucular sınırlı etkinlik göstermektedir. Kovucu önlemlere ek olarak, bir istila durumunda profesyonel  haşere kontrol çözümlerine sıklıkla ihtiyaç duyulur. Bu yüzden bir uzmana danışmakta yarar vardır.

Fare Tuzakları

Ticari olarak temin edilebilen çeşitli fare tuzakları vardır. Canlı tuzaklardan tutkal ve klasik yakalama tuzaklarına kadar, bu ürünler etkinlik bakımından farklılık gösterirler. Canlı tuzaklar, farelere fiziksel zarar vermeden yakalamak için tasarlanmıştır. Zamanında boşaltılmazsa, canlı tuzaklar farelerin açlıktan ölmesine neden olabilir. Farelerin, serbest bırakıldıktan sonra yuvalarına geri döndükleri de bilinmektedir.

Çıtçıtlı tuzaklar ve tutkal levhaları yaygın olarak kullanılan tuzaklardandır.  Tutkal tuzakları, farein yapışkan bir malzeme üzerine sıkışmasıyla çalışan popüler tuzaklardır. Fare hipotermiden ölür, çünkü vücut ısısını hareket halinde tutamaz. Bununla birlikte, bazı fareler tutkal tuzaklarından kaçabilmektedir. Çıtçıtlı tuzaklar, fare üzerinde hızla kapanan bir çene veya çubuk kullanarak fareleri öldürür. Fare tuzağı etkinliği genellikle yerleştirme ve yakalama tekniğine bağlıdır. Ev sahiplerinin, fare faaliyetlerini kontrol etmek için bir haşere kontrol uzmanına danışmaları önerilir.

Ölü Farelerin Kokularından Kurtulmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Fare kapanları ve fare tuzakları veya rastgele dağıtılmış fare ilaçlama yapılırsa bir başka büyük problem ortaya çıkacaktır. Fare zehirli yemi yediğinde hemen yemi yediği yerde ölmeyebilir. Bu da öldüğü yerde berbat bir koku ve diğer haşreleri de çeken bir leşe dönüşecek demektir. Ölü fare kokularından kurtulmak için yapılacak en önemli adım, kokunun kaynağını belirlemek ve bertaraf etmektir.

Çoğu zaman ölü fareler duvarların veya kirişlerin içinde olur. Bu durumda farelerin ayrışması için geçen süre, farelerin boyutu, sıcaklık, nem ve sinekler gibi dekompresörlere erişilebilirlik dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Ne yazık ki tamamen ayrışması üç hafta veya daha uzun sürebilir. Etkilenen duvarları kırmak ve yeniden inşa etmek için bir profesyonelle irtibat kurulabilir. Bu pahalı bir yöntem olabilir ve uygun bir seçenek olmayabilir.

Ölü fare kokusunun, kaynağın ortadan kaldırılmasından sonra bile, iki haftaya kadar rahatsız edici bir şekilde devam ettiği bilinmektedir. Kokunun dağılmasını hızlandırmak için doğal havalandırma gereklidir. Camları açmak ve elektrikli vantilatör kullanmak yardımcı olabilir. Ayrıca koku giderici oda spreyleri ve dezenfektanlar da kokuları gidermeye yardımcı olabilir. Fareler çok sayıda hastalığın taşıyıcıları olduğu için kirlenmiş bölgeleri temizlerken çalışma kartuşlarına sahip eldivenlerin ve solunum maskelerinin kullanılması önerilir. 

Fare Duman Bombaları

Kullanılan markaya ve tipe bağlı olarak, fare duman bombaları etkili kovucular ya da öldürme yöntemleri arasında sayılabilir. Fare duman bombalarının taşınması ve uygulanması sırasında uygun özen gösterilmelidir. Adından da anlaşılacağı gibi, fare duman bombaları çok miktarda duman üretir. Bu sebeple iç mekan kullanımı için onaylanmamıştır. Bu duman içinde mevcut olan kimyasallar insanlar ve ev hayvanları için toksik olabilir. Kullanımı sırasında, belirlenen fare yuvalarına en az altı inç yerleştirilmelidirler. Yandıktan sonra ise yuva açıklığı kapatılmalıdır.

Etkinliklerine rağmen, fare duman bombaları uzun vadede etkili bir kurtarma sağlamaz. Fare ilaçlama ise ancak deneyimli göz ve uzmanların elinde işe yarayacaktır. Fare popülasyonları birkaç gün içinde geri dönme ve yeniden kurma eğiliminde olurlar. Fare duman bombalarının kullanımı her yerde yasal değildir. Etkili ve kalıcı fare kontrolü sağlamak için, haşere kontrol uzmanlarının hizmetleri gerekir. Güzel İzmir İlaçlama uzmanlarımız fare ilaçlaması ve fare kontrolü konusunda her zaman detaylı bilgi vermek için size bir telefon kadar yakın. Şimdi arayın.