ÇIYANLAR HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER:

Görünümleri ile ağırlıklı olarak tırtılla karıştırılan bu haşere cinsi en az akrep ve yılan kadar tehlikeli olabilmektedir.

Görünümü; sarı, kahve tonları ve kırmızı renklerde olabilen bu haşerenin boyutu ise 5 ila 7 cm arasında değişkenlik gösterir. Çıyan böceklerinde tıpkı kırkayaklarda olduğu gibi birçok ayak vardır. Çıyanlar gündüzleri pasif olurken geceleri aktiftirler. Doğal ortamlarda yakaladıkları haşereler ile beslenen çıyanlar vücutları üzerinde bulunan ayaklarını aynı zamanda zehirleme organı olarak da kullanırlar.

Çıyanlar hakkında en başta bilinmesi gerekilen şey bu böceklerin oldukça güçlü zehre sahip olan bir böcek olduklarıdır. Bu nedenle insanlar için son derece zararlı ve tehlikeli olan bu böcekler, olası bir insan sokması veya ısırığı sonrasında felç ya da ölüm gibi trajik olaylara neden olabilmektedirler. Çıyanların zararları bunlarla da sınırlı değildir. 17 çift zehirli anteni bulunur ayrıca bölmelerden oluşan vücutlarının her bölmesinde zehirli ayaklar mevcuttur. Çıyan sokması durumunda kusma, ateş gibi sorunlarla karşılaşılacağından zaman kaybetmeden en yakın Sağlık Kurumuna başvurulmalı ve tedavi olunmalıdır. Çıyan ile mücadele konusunda son derece temkinli olunmalıdır. Olası bir yanlış davranış ile başa gelinebilecek bir ısırma, saldırı ve sokmaya maruz kalmamak için çıyan ilaçlama işleminin profesyonel ve eğitimli böcek ilaçlama personellerince yapılması hayati önem taşımaktadır.

Çıyanın Özellikleri:

 • Çok ayaklılar sınıfının bir üyesidir ve bu nedenle de hareket kabiliyetleri son derece hızlıdır.
 • Etçil bir böcek türüdür ve kendisi gibi haşere ve böcekleri yiyerek beslenirler.
 • Bazı çıyanların 30 cm kadar oldukları da görülmüştür. Ürkütücü ve endişe yaratıcı bir görünümleri vardır.
 • Görünümleri ile kırkayak canlısı ile sıkça karıştırılırlar. Ancak çıyanlar kırkayak gibi toplu ve kısa değil, ince yapılı, uzun ve kuyruk kısmında bir çift kıskacı olan bir canlıdır. Ayrıca kırkayaklar çıyanlara oranla daha hantal ve yavaş hareket ederler.
 • Küçük çıyanların birçoğu zehirsiz olsa da büyük olanların tamamı zehirlidir. Sıradan bir insan hangi türün zehirli olup olmadığını anlayamaz. Bu nedenle görülen her çıyan türüne karşı tedbirli davranılması hayati bir önem taşımaktadır.
 • Vücutları halkalardan oluşur ve bu halkalar ile ayaklarında da zehre rastlamak mümkündür.
 • Ülkemizde daha çok kırsal alanlarda çıyanlara daha fazla rastlanmaktadır.
 • Yuvalarını genellikle toprak altına yapan çıyanlar sonbahar ve ilkbahar gelişiyle bozulmuş yuvalarından toprak üstüne çıkarak kendilerin güvence altına alabilecekleri ve besin bulabilecekleri iç mekânlara yönelirler.
 • Çıyan haşeresinin yaşam alanları çayır, yeşil alanlar, orman, taş ve duvar dipleri, ağaç kavukları ve rutubetin bol olduğu toprak alanlardır.
 • Çok hızlı üremekte olan çıyanlar her çiftleşmesinde yüzlerce yumurta meydana getirir.
 • Çıyan haşeresi gündüzleri pasif, geceleri ise aktiftirler.
 • Sıcak ortamları severler. Çıyanlarda 17 çift bacak mevcuttur.
 • Pire, kene, fare, bit, kulağakaçan gibi direkt olarak insanlara saldırarak ya da insanlar üzerinde kemirme, kan emme gibi etkileri olmasa da yukarıdaki faktörler nedeni ile tehlikeli canlılardır.

ÇIYAN İLAÇLAMASI NASIL YAPILIR?

Çıyan ile mücadele hususunda asla unutulmaması gerekilen şey, çıyan ilaçlaması uygulamasının ferdi şekilde basit yöntemlerle yapılmaması gerektiğidir. İnsanlar için oldukça tehlikeli olan bu böcekler, kesinlikle Güzel İzmir İlaçlama firmamız gibi profesyonel ilaçlama şirketler tarafından ilaçlanmalıdır. Aksi durumda hayatınızı ve sağlığınızı riske atmış olursunuz. Çıyanları yaşam alanlarınızdan uzaklaştırmak için bazı önlemler alabilirsiniz.  Örneğin evinizi saran bir sarmaşık, yine evinizin dış cephesine istiflenmiş odunlar, evinizin dış duvarında delik ve çatlaklar varsa bunlar ortadan kaldırıldığında çıyanların evinize girme olasılığı azalacaktır.

Eğer evinizin içinde çıyana rastladıysanız vakit kaybetmeden firmamızı arayarak çıyan ilaçlama talebinde bulunabilirsiniz. Çıyan ilaçlama uygulamasında sıvı ilaçlama tercih edilir. Bu canlılar son derece dayanıklı oldukları için kullanılacak ilacın yüksek tesirli etkili bir ilaç olması şarttır. Zor ölen haşereler için daha çok kokulu sıvı ilaçlar tercih edilir. Bu ilaçlar püskürtme ve buharlama yöntemleri ile haşere böcek için ortamlara uygulanmaktadır.

Bu alanda uzun yıllardır faaliyet gösteren firmamızla iletişime geçerek 7 gün 24 saat dilediğiniz zaman diliminde evinizde ya da diğer yaşam alanlarında görülebilen çıyanlara karşı ilaçlama yaptırmanız mümkün. Uygun fiyatlarımızdan yararlanmak için şirketimiz ile iletişime geçebilirsiniz.