Tahta kurdu yaşadığı alan ve iklim özelliklerine göre değişiklik gösterebilen birçok türü kanatlı yapıya sahip, farklı boy ve yapıda olan canlılardır. Bedeni 3 kısımdan oluşur ve sırt bölgesinde bulunan sert kanatları ile kendini korur. Baş kısmında bir çift anteni bulunan tahta kurdu tırtıllı ayakları sebebiyle hem her türlü zeminde rahatlıkla hareket edebilir hem de birçok ahşap ve mobilyayı kemirebilecek  güce sahip  ağız yapısına sahiptir. Boyutları 2-5 mm civarında olan tahta kurtlarının en bilindik rengi kahverengi olup  iklim ve yaşadıkları bölgeye göre siyah, gri ve sarı tonlarda olabilmektedir.

Tahta kurdu hayvan ve insanlara zarar vermez. Besin kaynakları bitkilerin aksanları, yaprakları ve meyveleridir. İnsanlara olan zararı sadece kemirdikleri eşyalardır. Ev ve iş yerlerinde bulunan tahta kurdu ham maddesi ağaç mobilya ve tahta türünden tüm eşyaları kemirir ve içlerine yuva yapar. Eşyalar çabucak kırılır ve çürüyecek hale gelir böylece eşyalarımızı kullanılmaz hale getirirler. Bu nedenle bize maddi açıdan zarar veren tahta kurduyla bir an önce mücadele edilmelidir. Bunun için tahta kurdu ile mücadelede Güzel İzmir İlaçlama firmasının böcek ilaçlama  servislerine başvurulmalıdır. Tahta kurdu ile mücadele etmek özellikle bireysel olarak güçtür. Tecrübe isteyen bir mücadele gerektiğinden böcek ilaçlaması yapacak uzman tahta kurdu ilaçlama şirketleri gerekmektedir. Dış alanda ise gemi güvertesinde, mobilya ve kereste fabrikalarında, samanlık, çalı,otlak vb. alanlarda görülürler. Ahşap ve tahtalara zarar veren tahta kurdu bu esnada ses çıkartır ve kırıntı dökerler.

Bireysel olarak bilinçsizce ilaçlama yaparak tahta kurdu ile mücadele etmemeliyiz. Çünkü ahşap ve ağaçların derininde yuva yapan tahta kurdu ilaçtan çok az etkilenir ve bireysel müdahalemiz etkisiz olur. Kısa sürede üreyerek önlem alınmadığı takdirde ciddi anlamda zararlara uğratabilir. Bu nedenle alanında uzman profesyonel olarak bu işi yapan tahta kurdu ilaçlama firmalarıyla irtibata geçilmeli ve 7/24 hizmet veren tahta kurdu ilaçlama şirketlerinden yardım alınmalıdır. 

Tahta kurdu yuva yaptığı ağaç ve mobilyaların içine yaklaşık olarak 70-80 civarı yumurta bırakırlar. Sıcak ve nemli ortamlarda daha hızlı üreyebilen tahta kurdundan biran önce kurtulmak için için global tahta kurdu ilaçlama servisleriyle çalışılıp gerekli kesin sonuçlar elde edilmelidir. Güzel İzmir İlaçlama firması olarak kullandığımız ilaçlar Sağlık Bakanlığı onaylı olup güvenilir hizmet vermekteyiz.

Tahta Kurdu İlaçlama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tahta kurdu ilaçlaması; tüm alanlar için yapılabildiği gibi etkili ilaçlar kullanılarak gerçekleştirilmesi gereken bir uygulamadır. Sıvı ilaçlar ve buharlama yöntemi kullanılarak yapılan uygulamalar, lokal olarak da uygulanabilir. Zira kitap kurdu olarak da bilinen bu haşereler, hızlı hareket etmediği gibi, bir bölgede yoğunlaşır. Dolayısıyla, ağaç kurdu ilaçlaması, tek bir ağaç ya da tek bir mobilya için dahi yapılabilmektedir. Ancak yapılan uygulamalarda dikkat edilmesi gereken kıstaslar vardır. Bunlardan en önemlileri şunlardır.

  1. Tahta kurdu ilacı: Ağaç kurdu ile mücadele için kullanılan tahta kurdu ilaçları, ziraat mühendisleri tarafından hazırlanmış olmalı ve bu haşereler üzerinde yüksek etkiye sahip olmalıdır. Etkisiz ilaç kullanımı ile yapılacak uygulamalar, haşerenin yuva yaptığı tüm alanlara etki edemeyeceği için, sorunun devam etmene yol açacaktır.
  2. Tahtakurdu İlaçlama Yöntemi: Tüneller açarak ahşabın derin noktalarına ilerleyen ve bu haşereleri yok etmek için detaylı şekilde ilaçlama yaptırmak gereklidir. Basit ya da alelade çözüm yöntemleri, bu haşereler karşısında etki göstermeyeceği gibi; yarattığı tahribatın da artmasına neden olacaktır.
  3. Ağaç Kurdu İlaçlama Firmaları: Ağaç kurdu ile mücadele için bireysel ve amatör yöntemler hiçbir çözüm sağlamaz. Bu nedenle, maddi zarara neden olan ve çıkardığı sesler nedeniyle rahatsızlık yaratan bu haşerelerden kurtulmak için profesyonel şekilde hizmet veren ahşap kurdu ilaçlama firmaları tarafından hizmet almak gereklidir.

İnsan sağlığına zarar vermeyecek ve eşyaların üzerinde iz kalmasına neden olmayacak özelliğe sahip ağaç kurdu ilacı kullanılarak yapması gereken haşere ilaçlaması için; profesyonel şekilde uygulama yapılması son derece önemlidir. Aksi takdirde tahta kurdu ilaçları, bu haşerenin yuva yaptığı ahşap ya da tahtanın tüm noktalarını etkileyemeyecektir. Dolayısıyla yapılan uygulamadan etkili bir çözüm elde etmek mümkün olmayacaktır.